Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Krośnieńskie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na

RECITAL FORTEPIANOWY MICHAŁA KLUSKI NA ZABYTKOWYM FORTEPIANIE PLEYEL Z 1862 R.,

który odbędzie się w Muzeum Podkarpackim 22 września 2013 r. (niedziela) o godz. 18:00, wstęp – symboliczna złotówka.

Michał Kluska grę na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku. Naukę kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych w Krośnie, którą ukończył w 2011 r. w klasie mgr Doroty Skibickiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie dr Mariusza Drzewickiego. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich i konsultacjach m.in. u Andrzeja Jasińskiego, Mirosława Herbowskiego i Andrzeja Pikula. Koncertował w wielu miejscach w regionie, kraju i za granicą. Brał również udział jako solista i kameralista w licznych konkursach ogólnopolskich. W 2010 r. reprezentował Miasto Krosno w ramach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej na koncercie w Zalaegerszeg.

Program: L. v Beethoven – Sonata Fortepianowa f-moll op. 57 “Appassionata” F. Chopin – Nokturn E-dur op. 62 nr 2 F. Chopin – Scherzo b-moll op. 31 F. Chopin – Etiuda a-moll op. 25 nr 11

FORTEPIAN PLEYELA Z 1862 r. – instrument pochodzący z paryskiej manufaktury rodziny Pleyelów, którzy produkowali klawikordy i fortepiany, m.in. dla Fryderyka Chopina. Ich instrumenty spełniały wysokie wymagania wirtuoza, wielokrotnie wygrywały międzynarodowe wystawy przemysłowe, podobnie jak model znajdujący się w Muzeum. Jest on o tyle cenniejszy, że jest najstarszym reliktem epoki chopinowskiej w Polsce, jedynym oryginalnym i w pełni sprawnym fortepianem koncertowym.