Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Podkarpaciu Utracone Dziedzictwo Wrzesień 2015

Koordynator Wojewódzki EDD na Podkarpacie
Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Kultura, w każdym swoim aspekcie jest jak żywy organizm. Czy ma wymiar materialny, czy niematerialny – żyje i wzrasta wraz z nami, rodzi się i obumiera. Choć będąc częścią naszej cywilizacji, towarzysząc nam we wszystkich etapach życia, choć niewspółmiernie nas ubogaca – niekiedy pozwalamy jej drobnym cząstkom odejść, niszczymy lub pozwalamy niszczyć, zapominamy… Pozwalamy wymknąć się i odejść niepowtarzalnym elementom naszego dziedzictwa. Nie dziwi zatem fakt, że hasłem jednej z największych europejskich imprez kulturalnych – Europejskich Dni Dziedzictwa – jest w tym roku właśnie Utracone Dziedzictwo. To już 23 edycja tego przedsięwzięcia w Polsce, sięgająca tym razem właśnie do tych aspektów naszej wspólnej kultury, które zdają się być zapomniane, odchodzą na naszych oczach lub już bezpowrotnie je utraciliśmy.

Dwa Oblicza

V Karpacki Festiwal Archeologiczny
Dwa Oblicza
21-23 sierpnia 2015 r.

Skansen Archeologiczny
Karpacka Troja w Trzcinicy

Konserwacja zabytkowego fortepianu Pleyela

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, jest w trakcie realizacji zadania Konserwacja zabytkowego fortepianu Pleyela.

Hucuły – konie Karpat Wschodnich

Wystawa fotograficzna Łukasza Grudysza
Muzeum Podkarpackie w Krośnie w okresie od lipca do października br. prezentuje wystawę fotograficzną Łukasza Grudysza „Hucuły – konie Karpat Wschodnich”. Przedstawione na ekspozycji fotografie koni huculskich i krajobrazów górskich wykonane zostały w trakcie licznych wyjazdów autora na Huculszczyznę położoną na terenie Ukrainy oraz w górach Beskidu Niskiego i Bieszczadów. Wielkoformatowe zdjęcia prezentowane są w tonacji czarno-białej i kolorowej.